Castigatorii

La multi ani la toti copii 🙂

Unii au fost norocosi, iar ei sunt

castigatori

Felicitari! O sa va rog sa-mi trimiteti pe email adresele voastre ca sa va pot trimite pachetele.

Mic dejun :)

Dupa cina de aseara, ajunge, nu? 🙂

ridichi

Glumesc, evident, insa pitica mea adora rasadul de ridichi, asa ca am luat un pumn de seminte pe care l-am presarat intr-un caston cu pamant. E fericita ca are plantutele ei pe care sa le ude si de cate ori iese in balcon merge la castron si isi ia cateva fire, sau imi cere mie sa-i tund si sa i le pun pe farfurie. Asta e ultima tura ca deja au inceput sa-i apara frunzele adevarate. Trebuie sa semanam altele 🙂

Cina :)

Am mai gasit un loc bun de pus dulceata de lapte, pe mini-clatite.

clatite

Yummy! O seara frumoasa si dulce va doresc 🙂

Bunatati delicioase

Nu pot sa nu va spun si voua. Musai. Asa ca v-o parasc pe Vasi. Ieri am primit un pachet de la ea. Eu asa pachet n-am mai primit, nici nu stiam ca poti trimite prin posta pachete decorate. Am facut o fata cand mi l-a dat tanti la posta.

colet

Si acest pachet contine borcanele interesante.

bunatati

Si pline cu bunatati. Daca va spun ca dulceata de lapte (dulce de leche) e exact asa cu mi-o imaginam. Caramele adevarate in forma cremoasa. E ca si cum ai manca cele mai fine caramele, cu lingura, fara sa ti se lipeasca nimic de dinti.

dulceata de lapte

Iar untul de nuci bate de departe orice peanut butter. E fin, cremos, insa fara a fi deloc uleios.

unt de nuci

Dulceata de lapte cred ca ar merge excelent ca topping pentru inghetata, crema la tort, sau pur si simplu pe o felie de paine. Eu am combinat-o cu niste unt de nuci si a iesit un sandvis delicios. Avea gust de cozonac cu nuci 🙂 Daca aveam rabdare sa fac si niste paine de casa ar fi fost si mai bun. Dar in weekend sigur fac, pacat de bunatatile astea sa fie risipite pe paine de pravalie.

yummy

Si daca mai vreti si alte bunatati aruncati un ochi aici, eu merg sa mai pap o felie 🙂

Ierburi uscate

Dand o raita prin balcon, din cand in cand rearanjez plantele in functie de cat au crescut sau de nevoia lor de lumina si soare, descopar ca cineva imi ciuruieste salvia iar tarhonul a crescut de nebun devenind planta curgatoare. Asa ca am decis ca salvia o mananc eu si am luat o foarfeca si am ciufulit-o zdravan. Ciudat insa ca n-am gasit faptasul. Oricum m-am ales cu un castron de slavie.

salvie

Pe care am pus-o la uscat pentru cand va fi nevoie 🙂 ca sa nu zic pentru la iarna, ca salvia mea sta verde in balcon si iarna.

salvie la uscat

Apoi am luat la ciufulit si tarhonul, si cu ajutorul din dotare, a se citi copil, am ales frunzulitele de pe bete. La salvie nu i-a prea placut ca devenea lipicioasa pe degete.

tarhon

Si l-am pus si pe el la uscat. Asta e clar pentru la iarna, ca tarhonul nu supravietuieste frigului.

tarhon la uscat

Urmeaza in curand menta 🙂

Previous Older Entries Next Newer Entries