La multi ani la toti copii 🙂
Unii au fost norocosi, iar ei sunt
Felicitari! O sa va rog sa-mi trimiteti pe email adresele voastre ca sa va pot trimite pachetele.
Mini-ferma noastra urbana
01 Jun 2014 9 Comments
in Diverse
La multi ani la toti copii 🙂
Unii au fost norocosi, iar ei sunt
Felicitari! O sa va rog sa-mi trimiteti pe email adresele voastre ca sa va pot trimite pachetele.
30 May 2014 2 Comments
Dupa cina de aseara, ajunge, nu? 🙂
Glumesc, evident, insa pitica mea adora rasadul de ridichi, asa ca am luat un pumn de seminte pe care l-am presarat intr-un caston cu pamant. E fericita ca are plantutele ei pe care sa le ude si de cate ori iese in balcon merge la castron si isi ia cateva fire, sau imi cere mie sa-i tund si sa i le pun pe farfurie. Asta e ultima tura ca deja au inceput sa-i apara frunzele adevarate. Trebuie sa semanam altele 🙂
29 May 2014 2 Comments
in Mancare
Am mai gasit un loc bun de pus dulceata de lapte, pe mini-clatite.
Yummy! O seara frumoasa si dulce va doresc 🙂
29 May 2014 6 Comments
in Diverse
Nu pot sa nu va spun si voua. Musai. Asa ca v-o parasc pe Vasi. Ieri am primit un pachet de la ea. Eu asa pachet n-am mai primit, nici nu stiam ca poti trimite prin posta pachete decorate. Am facut o fata cand mi l-a dat tanti la posta.
Si acest pachet contine borcanele interesante.
Si pline cu bunatati. Daca va spun ca dulceata de lapte (dulce de leche) e exact asa cu mi-o imaginam. Caramele adevarate in forma cremoasa. E ca si cum ai manca cele mai fine caramele, cu lingura, fara sa ti se lipeasca nimic de dinti.
Iar untul de nuci bate de departe orice peanut butter. E fin, cremos, insa fara a fi deloc uleios.
Dulceata de lapte cred ca ar merge excelent ca topping pentru inghetata, crema la tort, sau pur si simplu pe o felie de paine. Eu am combinat-o cu niste unt de nuci si a iesit un sandvis delicios. Avea gust de cozonac cu nuci 🙂 Daca aveam rabdare sa fac si niste paine de casa ar fi fost si mai bun. Dar in weekend sigur fac, pacat de bunatatile astea sa fie risipite pe paine de pravalie.
Si daca mai vreti si alte bunatati aruncati un ochi aici, eu merg sa mai pap o felie 🙂
28 May 2014 6 Comments
Dand o raita prin balcon, din cand in cand rearanjez plantele in functie de cat au crescut sau de nevoia lor de lumina si soare, descopar ca cineva imi ciuruieste salvia iar tarhonul a crescut de nebun devenind planta curgatoare. Asa ca am decis ca salvia o mananc eu si am luat o foarfeca si am ciufulit-o zdravan. Ciudat insa ca n-am gasit faptasul. Oricum m-am ales cu un castron de slavie.
Pe care am pus-o la uscat pentru cand va fi nevoie 🙂 ca sa nu zic pentru la iarna, ca salvia mea sta verde in balcon si iarna.
Apoi am luat la ciufulit si tarhonul, si cu ajutorul din dotare, a se citi copil, am ales frunzulitele de pe bete. La salvie nu i-a prea placut ca devenea lipicioasa pe degete.
Si l-am pus si pe el la uscat. Asta e clar pentru la iarna, ca tarhonul nu supravietuieste frigului.
Urmeaza in curand menta 🙂