Iute – foarte iute – wasabi

Cine a gustat pasta de wasabi stie despre ce vorbesc. Eu sunt inebunita dupa iute, sub orice forma, insa wasabi are o anume iuteala care iti merge pana in creier. Citind insa mai multe despre pasta de wasabi am descoperit ca ceea ce gasim prin comert nu e chiar wasabi, e mai mult hrean de-al nostru cu mustar si mult colorant verde. Asa ca a aparut un pitic, unul mic si verde, care se intreba cum e cu adevarat wasabi.

Ati ghicit, sau nu? vreau wasabi 🙂 nu pasta, nu radacina proaspata. Vreau o planta de wasabi. Si am si gasit de unde sa iau 🙂

wasabi

Faptul ca e aclimatizat in Europa imi da mai multe sperante de reusita. Asa ca stati pe aproape, curand voi avea wasabi (astept sa intre salaru’ 😀 )

Pofta de …

Socata buna si aromata

socata

Unu

Un grad, atat a aratat termometrul nostru asta noapte. Dupa ploile din ultima vreme, fix inghet ne mai lipsea, a inebunit vremea asta de tot. Ma gandesc din ce in ce mai serios ca atunci cand voi avea casa va trebui sa-mi fac o sera sanatoasa, eventual chiar putin incalzita. La voi cum a fost noaptea?

Colectie

Siboi, de toate felurile 🙂

siboi-rosu

siboi-portocaliu

siboi-portcaliu2

siboi-portocaliu1

siboi-galben1

siboi-portocaliu-mov

siboi-portocaliu-mov1

siboi-galben

Nu credeam ca sunt asa de variate aceste flori, sau in gradina mamei totul se transforma 🙂

Si… cafea :)

Am fost sa iau pamant sa transplantez trupa vesela cumparata luni, dar la intrare in magazin ma tragea ceva de maneca 🙂

cafea

Asa ca l-am luat acasa. Nu stiu cand oi bea eu cafea din el, dar e tare dragalas 🙂 Mai erau si bananieri dar am zis sa nu fortez nota prea tare 😛

Previous Older Entries Next Newer Entries