N-or fi ei chiar albastri, dar sunt facuti cu cartofi albastri 🙂
Reteta nu va dau ca e plin netul de ele, insa incerc sa va fac pofta 🙂
Iar pentru aia mica, care mananca prunele goale separat, am facut niste putisoare
Duminica faina sa aveti !
Mini-ferma noastra urbana
25 Oct 2015 2 Comments
in Experimente
N-or fi ei chiar albastri, dar sunt facuti cu cartofi albastri 🙂
Reteta nu va dau ca e plin netul de ele, insa incerc sa va fac pofta 🙂
Iar pentru aia mica, care mananca prunele goale separat, am facut niste putisoare
Duminica faina sa aveti !
22 Oct 2015 10 Comments
Sa va zic acuma si ce-am facut bun din gogonele. Am tocat gogonelele cubulete marunt (au fost cam 500 grame). Intre timp am calit trei catei de usturoi intr-o lingura de untura, ca unt nu mai aveam
apoi am zis sa fie si ceva iute si am pus si un ardeiut din ala iute foc
apoi am pus gogonelele tocate
si le-am calit pana s-au inmuiat
dupa care am adaugat un pahar (200 ml) bulion, ca atat mai aveam intr-o sticla desfacuta
si o lingurita de pasta de ardei iute, care la final s-a dovedit a fi fatala, al meu sot a cedat pe la jumatatea portiei zicand ca ii pusca urechile, eu am lins blidu 😛 asa ca mai am jumate de portie si pe azi 🙂
si am fiert pana a scazut cam la jumatate si s-a ingrosat putin
apoi am servit cu paste
Super bun! super iute 🙂
20 Oct 2015 2 Comments
Cred ca acesta va fi ultimul raport din gradinuta de la job. Desi mai sunt cativa morcovi, ceva sfecla si oaresce mirodenii care inca mai rezista, restul a cam fost palit de frigul din ultimele nopti. Am sperat ca se va face vreme buna, insa e prea tarziu. Tufele de rosii au fost deja distruse
Si odata cu ele si cateva dintre gogonele. Am reusit totusi se salvez cateva pe care le voi duce acasa sa le transform in ceva bun 🙂
Si ca sa mai inveselim putin atmosfera, am acaparat si geamul din biroul sefului, unde am relocat niste ardei iuti din curtea mamei.
Asa vom avea ceva colorat la care sa privim cand afara e frig 🙂 sau sa ne incalzim putin limbile 😛
18 Oct 2015 2 Comments
in Mancare
Asa parca imi place mai mult toamna
Supa crema de dovleac asezonata cu felii de carnaciori
Castane prajite
Si compot fierbinte de mere cu pere si scortisoara
Duminica faina sa aveti ! 🙂
15 Oct 2015 6 Comments
in Mancare
Nu stiu daca v-am spus pana acum sau nu, dar va spun oricum, unul din putinele mele prosturi preferate la tv este paprika, de fapt mai am doar doua 😀
Si cum stateam eu aseara, ca doar era sarbatoare si nu puteam sa crosetez sau sa spal, arunc un ochi pe tv. Si acolo tocmai coceau niste doamne biscotti. Atat de simpla e reteta incat a fost musai sa fug in bucatarie si sa fac o portie. Ale lor erau cu migdale si ciocolata, eu n-am avut migdale ci alune. Asadar va spun si voua poate va fac pofta.
3 oua si 225 gr zahar se freaca bine pana se albesc
Se prajesc, in cazul meu alunele, vreo 65 de grame, sau ce aveti la indemana (migdale, fistic, nuci)
Apoi se toaca nu prea marunt
Se toaca si ciocoalata cu lapte, tot vreo 65 grame, nici aia prea marunt, si se amesteca impreuna cu alunele si ouale apoi se adauga si 250 gr faina si un praf de copt
Cu putina faina se formeaza doua suluri din aluatul moale, eu insa n-am mai avut chef sa fac faina prin bucatarie doar pentru operatiunea asta si am pus cu lingura in tava doua siruri. Le-am copt la foc potrivit 20 minute
Le-am lasat la racorit vreo 10 minute apoi le-am taiat felii
pe care le-am pus din nou la copt cate 10 minute pe fiecare parte la foc mic de tot
Poftiti de serviti
Sunt niste prajiturele destul de tari, care la italieni se servesc cu cafea si care rezista in timp, asta daca nu le mancati pe toate in momentul in care le-ati scos din cuptor 😀
Zi faina sa aveti!