Am copaie
02 Jul 2014 4 Comments
in Diverse
Aveam un pitic, de mult de tot, de pe vremea cand mergeam la mamarea mea si ea ne astepta cu gogosi aburinde. Piticul nu e legat de gogosi ci de copaia in care framanta aluatul. De atunci am vrut mereu una. Am vrut sa am copaia mea in care sa framant aluat de paine si gogosi. Pe la targuri am mai vazut, insa nu erau suficient de mari pentru a framanta in ele. In sfarsit am gasit una potrivita.
In drum spre Zoo Oradea, am oprit la Izvorul Crisului. Acolo tot satul e un targ. Lumea isi scoate tarabele la poarta si vinde diverse, de la chestii traditionale la chinezarii. Si la o taraba am gasit copaia mea 🙂 Are cam 60 pe 30 cm, destul de adanca si numai buna de framantat.
Abia astept sa pun de-o paine si cu siguranta pitica mea se va distra de minune framantand aluatul in copaie. Presimt ca voi face multe paini in copaia mea 🙂
Zoo Oradea
01 Jul 2014 2 Comments
in Calatorii
De mult aveam in plan o vizita la Zoo Oradea. Sambata, in sfarsit, am reusit sa ajungem acolo. M-a mirat locatia, obisnuita fiind cu cea din Mures, la capat de oras, spre padure. Aceasta era intre case. Am descoperit o gradina zoo mica, mult mai mica decat cea din Mures, insa super bine gandita si amenajata. Curata, cu animale bine ingrijite. Varietatea animalelor este aproape la fel de mare ca la Mures, doar ca aici veti vedea doar cate un exemplar sau o pereche, nu un numar foarte mare de exemplare din aceeasi specie. Per asamblu, o experienta placuta si relaxanta. Un zoo ideal pentru copii, nu este obositor deloc din cauza dimensiunii reduse, iar la unele specii sunt amenajate locuri speciale unde pot fi hranite animalele.
Un alt lucru bun e ca fiecare animal are in gard o zona cu geam pe unde pot vedea si cei mici, nefiind nevoie sa-i ridici sau sa se inghesuie prin gard. Gata cu vorbaria, va las cu pozele, spun mai mult decat pot eu descrie 🙂 Nu sunt chiar toate animalele in poze, ne-am nimerit la pranza cand era cam cald si toate dormitau.
O gradina zoo de oras unda va invit sa mergeti 🙂
Trandafirata
30 Jun 2014 6 Comments
Am mai gasit niste trandafiri de dulceata si mi-am zis sa incerc o reteta mai putin cunoscuta. E ca o socata, dar facuta cu petale de trandafiri. Am luat un borcan de 3 litrii in care am pus o cana de zahar, o lamaie felii si petalele de la vreo 5 trandafiri de dulceata. Apoi am umplut borcanul cu apa calda, am amestecat pana s-a topit zaharul, am pus un capac deasupra si l-am lasat pe masa in bucatarie.
Am amestecat in borcan de cate ori treceam prin bucatarie, iar a doua zi amestecul era aproape gata.
In mod normal se lasa pana devine putin sifonata, insa noua nu ne place nici socata sifonata, asa ca am strecurat-o inainte sa se sifoneze.
Super buna si aromata. Servita rece, un deliciu 🙂
Visine
28 Jun 2014 4 Comments
Ce te faci cand ai prea multe visine si nu le consuma nimeni? Suc!
Le scoti samburii, apoi le zdrobesti bine cu paleta de cartofi pana iese tot sucul din ele.
Si apoi nu le arunci, ci le intinzi frumos pe o tava la uscat.
Bagi tava la cuptor, la foc mic de tot cateva ore si obtii fructe uscate numai bune de rontait sau facut ceai la iarna.
Simplu 🙂








































































