Pofta de …

Supa crema de ciuperci. Ce merge mai bine pe o vreme mohorata decat o supa crema 🙂

supa ciuperci

PS. Usturoi, ciuperci, lapte si parmezan 🙂

Rozmarin

Va amintiti ca acum mai putin de o luna am pus niste butasi de rozmarin.

rozmarin

Frumosii mei deja au dat radacini care au inceput sa iasa prin gaura de scurgere a ghiveciului.

radacini rozmarin

Asa ca a venit momentul sa-i mut in ghivece mai mari. Mai mult rozmarin, ca e bun la aromatizat painea 🙂

Tocator

Am intrat si eu in rand cu lumea 🙂 De cand ma stiu m-am chinuit cu tocatoare mici pe care nu reuseam sa inghesui mai mult de o ceapa. Am incercat diverse alternative, ba de plastic, ba de sticla, insa m-am reintors mereu la cel de lemn chiar daca era mai mic. Acum am gasit in sfarsit un tocator destul de mare la un pret rezonabil, si e de bambus, adica tot lemn la urma urmei 🙂

tocator bambus

Comparat cu ce aveam pana acum e aproape de 4 ori mai mare.

marime

Plus ca are si un santulet unde se poate aduna zeama daca toci ceva umed, lucru care inainte ma enerva la culme ca mereu aveam zeama pe blat si tot timpul trebuia sa o sterg, dupa fiecare golire a tocatorului.

sant

Iar pe una dintre laturi are un fel de stopper care il tine sa nu plece la plimbare in timp ce toci.

margine

Parca nici nu mai imi vine sa bag legumele la tocat in robot, asa de drag imi e sa toc pe el 🙂

Acum mai am o dilema, cica s-ar intretine cu ceva ulei special, aveti habar ce si de unde?

Oregano

Imi place oregano la nebunie, as putea cumpara cu sacul, insa anul asta am decis sa cultiv propriul oregano. Fericirea copilului ca am lasat-o sa-l semene ea, si l-a semant 🙂 cred mai des de atat nu se putea.

oregano

Asa ca am purces la rasadit, nu va inchipuiti ca am rasadit toata tava, nu, doar cateva fire.

rasad oregano

Ce ramane il las sa creasca cat poate apoi il tund asa cum e si il pun la uscat. Ce-am rasadit sper sa creasca mare 🙂

Simplu cu rosii 2

Mi-a placut atat de mult prima varianta ca a fost musai sa mai fac una, de data asta cu taitei si cu ingrediente putin schimbate.

Nu am mancat pana acum busuioc, aveam mereu in minte buchetul ala de vine popa cu el de boboteaza. Dar cum busuiocul meu a crescut mare acum, si are niste frunze mari aproape cat palma si grase de mai mare dragul, stiind ca nu e ca ala de umbla popa cu el 🙂 am hotarat sa-i dau o sansa si sa-l folosesec.

Am luat o rosie mare si am curatat-o de coaja, am pus si vreo 4 catei de usturoi si 6 frunze mari si late de busuioc.

ingrediente sos

Le-am pasat in blender apoi am pus sare, piper, putin otet balsamic si niste ulei de masline.

sos busuioc

Le-am adaugat apoi o mana de parmezan ras.

cu parmezan

Le-am amestecat bine

mix

si am trantit peste tot amestecul niste taitei fierbinti.

cu taitei

Yummy!

Previous Older Entries Next Newer Entries