Ceva bun de molfait

Cu putina imaginatie poti oricand sa faci ceva dulce repede si relativ sanatos, spun relativ pentru ca dulce nu e chiar sanatos 🙂 Dar folosind ingrediente sanatoase si consumat cu masura poate fi si dulce si sanatos. Asa ca am facut ceva dulce cu ce aveam prin bucatarie. Niste curmale, o mana de ananas uscat cubulete, o lingurita de scortisoara si putina zeama de portocala, le-am pus in robot si le-am facut pasta.

fructe

Am zrobit apoi niste fulgi de porumb, astia i-am pus pentru textura.

fulgi

Apoi cate doua linguri de unt de nuci si dulceata de lapte de la Vasi

ingrediente batoane

Le-am amestecat pe toate bine

amestec

Apoi am pus totul pe o foaie de copt

pe foaie

Am rulat-o ca pe un salam

impachetata

Si am dat-o la rece pentru cateva ore. Am taiat bucatele pe care le-am mancat cu lingurita ca se pare ca au fost cam moi ca sa le mancam cu mana, eu una le-am mancat cu mana, motiv ulterior de lins pe degete 🙂

batoane

O sa incerc si varianta cu biscuiti in loc de fulgi, poate iese mai consistent.

Zahar de trandafiri

Pe modelul zaharului de toporasi am executat zahar de trandafiri. Am pus cam o jumatate de kg de zahar, poate chiar putin mai mult, si vreo doi pumni de petale de trandafiri in robot.

zahar cu trandafiri

Am lasat robotul sa mearga pana s-au zdrobit toate petalele si am obtinut un amestec omogen.

amestec trandafiri

Fiind destul de umed l-am pus pe o tava la uscat.

intins

Are o culoare superba si un miros divin.

ud

Dupa 24 ore la uscat, de data asta l-am pus in balcon ca era destul de cald, si-a mai pierdut putin din putere culoarea insa aroma e la fel.

uscat

Abia astept sa-l pun la prajituri sau oare cum ar merge in cafea ?

la borcan

Delicios 🙂

Floricele aromate

De caldura din balcon se pare ca profita la maxim menta si busuiocul care au hotarat sa se umple de flori si astfel sa se umple si balconul meu de albine si bondari 🙂

menta

busuioc3

busuioc2

busuioc1

Ardei iuti

Ei sunt ultimii ardei iuti rasaditi, stiu ca e cam tarziu, insa ei vor sta in ghiveci si peste iarna, asa ca nu ma grabesc 🙂

ardei iuti

Premii pe drum

Ieri am reusit sa pun premiile de la giveaway la posta, pe maine sau cel tarziu vineri ar trebui sa ajunga, asa ca stati cu ochii pe cutia postala 🙂

Previous Older Entries Next Newer Entries