Colectia mea de menta se resimte dupa vremea rece de peste iarna. Ar fi trebuit sa se usuce de tot in mod normal, insa cum temperaturile din balcon nu au scazut sub zero grade, au ramas intr-o stare ciudata de vegetatie. Mai mult uscate decat verzi, partile aeriene necesitau curatare, deoarece de sub pamant au inceput timid sa iasa noii lastari. Le voi muta pe fiecare in cate un ghiveci mai mare, deoarece deja au devenit inghesuite, insa pana atunci am curatat-o pe fiecare in parte de uscaturi. Imaginile sunt de genul inainte si dupa, pentru fiecare exemplar in parte. Nu-i asa ca arata mult mai bine curatate?
Si in cele din urma am plantat un fir de menta indiana (Satureja douglassi) ce-l pusesem la inradacinat in apa cu cateva zile in urma
Mai imi ramane de cumparat pamant si transplantat plantutele de menta, eventual dupa ce noii lastari vor deveni mai marisori, insa la cum arata nu va trece prea mult.
Feb 21, 2014 @ 02:52:46
Spor la treaba, da bag seama cate-ai pus serios pe dereticat la plante.O zi minunata si spor la munca.
Feb 21, 2014 @ 05:39:46
Pai fac si eu ce pot 🙂 Spor si tie, ca am vazut ca si tu te-ai pus serios pe treaba.
Feb 21, 2014 @ 06:41:01
Ai o adevarata familie in balcon.
Vara, cand trec pe langa menta, imi place sa trec cu palma peste ea. Minunat, ma umplu de buna dispozitie imediat
Feb 21, 2014 @ 06:46:44
Pai am undeva la 10 feluri de menta 🙂 cu tot felul de arome. O ador!
Feb 21, 2014 @ 08:07:59
Am pus şi eu mentă şi, de unde aveam doar vreo trei fire şi tremuram pentru ele că nu se prind, acum am ditai tufele, că se-ntinde ca nebuna.
Îmi place să pun vara în buchetele de flori.
N-am ştiut că există atâtea varietăţi de mentă. Toate-s comestibile?
Cea indiană cum este?
Feb 21, 2014 @ 08:09:35
Toate sunt comestibile. Diferente majore nu sunt, doar o usoara variatie de aroma 🙂
Feb 22, 2014 @ 07:11:17
Nicio problema cu menta. A avut nevoie de putin repaus de iarna 🙂
E foarte viguroasa si se va face frumoasa.
Feb 22, 2014 @ 10:03:05
Stiu ca e ok, eu ma miram ca nu s-a uscat de tot 🙂